Evropský křest skončil pátým místem

Evropský křest skončil pátým místem

Tým Rabbit Czech Racing zažil o uplynulém víkendu svůj premiérový start v prestižním seriálu FIA European Hill Climb Championship. Stalo se tak v rámci legendárního závodu Ecce Homo ve Šternberku a jezdec Adam Králík se na start závodu postavil tradičně s vozem SEAT Leon FR. Konečné páté místo ve skupině 5 evropského šampionátu je solidním výsledkem.      

Datum zveřejnění:

Jeden z nejznámějších podniků historie automobilových závodů do vrchu, jehož první pořádání pod názvem Ecce Homo se uskutečnilo již před 117 lety, bylo zařazeno hned do několika regionálních šampionátů. Avšak po jednačtyřicáté byl tento závod do vrchu na trati dlouhé téměř osm kilometrů zařazen především do seriálu FIA European Hill Climb Championship 2022.Tomu odpovídal i nebývale vysoký počet jezdců, kterých se nakonec přihlásilo více než dvě stovky. Během víkendu panovalo ve Šternberku proměnlivé počasí, ale ani tento fakt nic nezměnil na skvělé atmosféře tvořené velkým počtem fanoušků po celé trati.

Pro tým Rabbit Czech Racing byl letošní ročník závodu Ecce Homo zcela mimořádný, protože si zde odbyl křest ve startech prestižního evropského šampionátu. Odlišnost jeho pravidel od domácího mistrovství se však projevila už při technické přejímce, po které musel tým z bezpečnostních důvodů narychlo upravit prvky palivového systému na voze SEAT Leon FR.

V sobotu se konaly dle programu dvě tréninkové jízdy, ale druhou z nich negativně ovlivnily dešťové přeháňky, a to těsně před startem Adama Králíka. Tým se proto rozhodl přezout závodní vůz na pneumatiky do mokra, ale vlivem dalšího časového zdržení trať opět oschla. Nevhodné pneumatiky pro suchý povrch poté neumožnily dosáhnout kvalitního výsledku. Přesto se Adam Králík dokázal zrychlit a vylepšit svůj předešlý čas o jednu vteřinu.

V neděli byly na programu dvě závodní jízdy a hned v té první si jezdec týmu Rabbit Czech Racing vylepšil svůj čas o devět vteřin s průběžnou sedmou pozicí ve skupině 5, aby následně v druhé jízdě zkrátil v jejím cíli svůj čas o dalších 3,5 vteřiny. Součtem obou nedělních časů dosáhl nakonec Adam Králík v klasifikaci skupiny 5 seriálu FIA European Hill Climb Championship na pátou příčku.

„Byl to docela turbulentní víkend, kterému nechybělo vzrušení ani v naší servisní zóně, ani na trati. V pátek jsme bohužel poznali přísnost technických komisařů FIA, díky které jsme museli s nutnou dávkou improvizace zakrytovat palivové čerpadlo ve voze. Tady bych chtěl moc poděkovat kamarádovi z naší skupiny Lukášovi Müllerovi za technickou pomoc. V sobotu jsme možná předčasně zareagovali na počasí a nazuté mokré gumy už bohužel nešly na startu do druhé jízdy přehodit zpět,“ popisuje dramatické okamžiky říčanský jezdec Adam Králík a dodává: „V neděli se mi už jelo dobře, a proto jsem vylepšil své časy. Je ale pravda, že konkurence v evropském šampionátu je mnohem silnější, zejména z pohledu špičkové techniky. Dalo se to však čekat a my na tuto situaci musíme v průběhu roku reagovat jednak redukcí váhy našeho Leonu a také novou převodovkou.“    

Dalším startem týmu Rabbit Czech Racing bude závod automobilů do vrchu v Ústí nad Orlicí, který se koná ve dnech 10. – 12. června 2022.

FOTOGALERIE