Limanowa ve znamení pneumatikové rulety

Dalším podnikem letošního seriálu FIA European Hill Climb Championship byl o uplynulém víkendu závod v polském městě Limanowa. Na zmíněné trati dojel jezdec týmu Rabbit Czech Racing Adam Králík na pátém místě skupiny 5. Tento výsledek ho bodově posouvá na průběžnou bronzovou příčku klasifikace celého evropského šampionátu ve zmíněné skupině.

Datum zveřejnění:

3. ročník závodu Hill Climb Limanowa byl nejen domácím kláním polských jezdců, ale také šestým podnikem letošního prestižního seriálu FIA European Hill Climb Championship. Skupina 5, ve které říčanský rodák Adam Králík pravidelně startuje, patřila již tradičně mezi nejpočetněji obsazené. Zdejší trať celého závodu vedená z obce Stara Wies směrem k vrcholu hory Ostra měřila 5 493 metrů s převýšením 302 metrů a průměrným stoupáním 5,5 %.

Největší nástrahou pro přibližně 150 startujících jezdců však nebyla obtížnost již zmíněné atraktivní tratě, ale výrazně proměnlivé počasí, které nad polským městem Limanowa a okolím o víkendu panovalo. V prvním sobotním volném tréninku sice Adam zajel třetí nejrychlejší čas ve skupině, ale následně se v obou měřených tréninkových jízdách potýkal s ne úplně ideální volbou pneumatik na svém voze SEAT Leon FR. Přesto však figuroval mezi pěti nejrychlejšími jezdci skupiny 5.

Podobá situace s rychlými dešťovými přeháňkami na trati se opakovala také v neděli, kdy byly na programu jedna tréninková a dvě závodní jízdy. Adam se nakonec rozhodl pro více konzervativní strategii nasazení pneumatik do deště, které však byly na rychle osychající trati nakonec mírným časových hendikepem. Součet jeho obou závodních jízd stačil v cíli na páté místo ve skupině. Přičtením dalších 10 bodů do průběžné klasifikace FIA European Hill Climb Championship se však Adam Králík aktuálně probojoval do trojice bodově nejúspěšnějších jezdců skupiny 5.

„Nejprve musím ocenit vysokou pořadatelskou úroveň organizátorů v polské Limanowé. Byl to moc pěkný závod a nic na tom nemění ani loterie s volbou pneumatik, která se mi moc nepovedla. Časový rozestup mezi finálním nasazením kol a startem do závodu je poměrně dlouhý a my jsme se prostě netrefili do odhadu v osychání tratě. Bohužel občas se taková věc stane a patří to k motorsportu,“ hodnotil obtížnost závodu v Polsku Adam Králík a dodal: „To jsou zkušenosti, které ještě musím získat. Na druhou stranu, Limanowa byla příležitost pro získání dalších bodů a případný posun v celkové klasifikaci naší skupiny Mistrovství Evropy. A to se nám, stejně jako v domácím šampionátu, zatím úspěšně daří.“

Následujícím startem týmu Rabbit Czech Racing bude závod ve švýcarském St. Ursanne, který se koná ve dnech 19.- 21. srpna 2022 a je rovněž součástí letošního seriálu FIA European Hill Climb Championship.